Asya Turu

şeker
amerika


Tivoli Turizm ile çeşitli tatil seçenekleri. Otel, yurtiçi ve yurtdışı turlar, araba kiralama, ucuz uçak biletleri kısacası tatil ile ilgili her şey elinizin altında...

asya turu ile ilgili daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız...

Asya Turu:

http://www.tivoli.com.tr/yurtdisi_turlar.asp - şeker bayramı.

HİNDİSTAN & NEPAL

01.GÜN İSTANBUL / YENİ DELHİ
Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde buluşma. Check-in, pasaport ve gümrük kontrollerinden sonra Güney Asya'nın hatta dünyanın en gizemli, en mistik ülkesi olarak bilinen Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'ye hareket. Geceleme uçakta.
02.GÜN YENİ DELHİ / JAİPUR
Yaklaşık 5 saat 30 dakikalık bir uçuştan sonra varış. Daha sonra havalimanında bizleri bekleyen özel otobüsümüz ile Jaipur'daki otelimize hareket. (235 km) Yaklaşık 4 saat kadar sürecek bir yolculuktan sonra otelimize varış ve yerleşme. Dinlenmek için öğlene kadar serbest zaman. Daha sonra Jaipur şehrini tanıtan bir tur yapacağız. Maharaja Jai Singh II (1693-1743) tarafından kurulan Jaipur şehri Rajasthan eyaletinin başkentidir. Üzerlerinde surlar ve kaleler bulunan tepelerle çevrili olan Jaipur, kafesli pencereli ve pembe boyalı evleriyle özellikle güneşin batışında sihirli bir atmosfere bürünür. Jaipur ve çevresi sonsuz bir müze gibi olmasının yanında sayısız el işleri de sunmaktadır. Bu turumuzda City Palace, Hawa Mahal, Jantar Mantar görülecek yerler arasındadır. Bugün bir Jaipur Maharacasının halen yaşamakta olduğu küçük bir bölümü dışında bir müzeye dönüştürülmüş olan City Palace surlarla çevrili ve şehrin yedide birini kaplayan bir bölge içinde yer almaktadır. Müzede görülmesi gereken yerler arasında Tekstil ve Kostüm Müzesi, Sanat Galerisi, Chandra Mahal, Mubarak Mahal ve Divan-ı Has bulunmaktadır. Jaipur'un en tanınmış yapılarından biri olan Hawa Mahal, saraydaki kadınların dışarıdan görülmeden dışarıyı seyredebilmeleri için kumtaşından inşa edilmiştir ve 1000 adet penceresi bulunmaktadır. Üzerindeki pirinç fırdöndüler nedeniyle 1960'lara kadar rüzgar sarayı adı ile anılmıştır. Turdan sonra otelimize dönüş. Dinlenmek için serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
03.GÜN JAİPUR (AMBER KALESİ)
Sabah alınacak kahvaltıdan sonra Jaipur'a 11 km uzaklıktaki eski idari merkezi olan Amber Kalesine gideceğiz. (Burası 1788 yılına kadar  eyaletin yönetim yeri olmuştur) Jaipur'dan 11 km uzaklıkta bir tepenin yamacına kurulmuş olan bu kale Rajput mimarisinin en önemli örneklerinden biridir. Saray ilk olarak Raja Man Singh tarafından kurulmuş, ilaveler Sawai Jai Singh tarafından yaptırılmıştır. Filler üstünde yükselerek çıkılan saray içinde Divan-ı Avam, Divan-ı Has ve kafesli pencereleri ile saray kadınlarının saray içindeki önemli olayları seyredebildikleri Sukh Niwas ve Jai Mandir (Zafer Tapınağı) ve ışıldayan aynaları ile ünlü Şiş Mahal'i göreceğiz. Amber Kalesinden sonra tekrar Jaipur'a döneceğiz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
04.GÜN JAİPUR / AGRA (FATEHPUR SİKRİ)
Sabah alınacak kahvaltıdan sonra 260 km uzaklıktaki Agra'ya hareket edeceğiz. Yolda ünlü Fatehpur Sikri ziyareti. (Agra'dan 40 km uzaklıktadır) Fatehpur Sikri 4 yüzyıl önce İmparator Akbar tarafından Hint-İslam mimarisinde planlanmış ilk şehir olarak Agra'nın batısında kayalık bir tepe üzerinde kurulmuştur. Kırmızı taşlardan inşa edilen şehir Hint ve İslam mimarisinin çok başarılı bir sentezidir. Çok büyük bir özveri ve enerji ile kurulan şehir 12 yıldan daha kısa bir süre içerisinde susuzluk nedeniyle terkedilmiştir. Burada Jama Mescid'ini, Salim Chisti'nin Mezarını, Panch Mahal'i ve diğer Sarayları hem ziyaret edeceğiz hem de göreceğiz.  Fatehpur Sikri ziyaretimizden sonra Agra'daki otelimize transfer ve yerleşme. Dinlenmek için serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
05.GÜN AGRA / KATHMANDU (NEPAL)
Sabah erkenden alınacak kahvaltıdan sonra Agra şehrini tanıtan güzel bir tur yapacağız. Agra'da bulunan birçok eser 16. ve 17. yüzyıllarda burayı başkentleri yapan Mughal İmparatorluğu döneminde yapılmıştır. Kent, Tanrı Krişna ile ilişkilendirilen ve Agra kadar eski Mathura ve Brindavan kentlerine menderes yaparak ilerleyen Yamuna Nehri kıyısına kurulmuştur. Ortaçağdaki yapısını korumuş olan Agra'nın dar sokaklarındaki mağazalarda gümüş ve altın süslemeler örneğini Taj Mahal'in duvarlarında görebileceğiniz yarı değerli taşlarla süslenmiş mermer eşyalar gibi yerel el işlerini bulabilirsiniz.
Hindistan'ın sembolü haline gelmiş olan Taj Mahal, Mughal İmparatoru Şah Cihan tarafından eşi Mümtaz Mahal için yaptırdığı mermerden bir şiir gibi Yamuna Nehrinin kenarında tüm ihtişamı ile yer almaktadır. Tamamıyla beyaz mermerden inşa edilmiş olan Taj Mahal'in duvarları pietra dura olarak adlandırılan ve mermerin oyularak içine yarı değerli taşların yerleştirilmesinden oluşan süslerle kaplıdır.
İmparator Akbar tarafından kurulan Agra Kalesi Cihangir zamanında yapılan bahçe ve saraylar ile güzelleştirilmiştir. Agra şehir merkezine hakim konumdaki kale içinde Şahcihan zamanında inşa edilmiş olan Divan-ı Avam, Divan-ı Has ile Has Mahal, Şiş Mahal (Aynalı Saray) ve bağ görülecek yerler arasındadır. Turdan sonra özel otobüsümüz ile Yeni Delhi Havalimanı'na hareket. Yaklaşık 4 saatlik bir yolculuktan sonra varış. Hindistan Yerel Havayolları Cosmic Air'e ait F 5604 nolu sefer ile 18:15'de günümüzde dünyadaki tek Budist Krallığı olan Nepal'in başkenti Kathmandu'ya uçuş. Saat 20:10 da varış. Havalimanında bizleri bekleyen özel otobüsümüz ile otelimize transfer. Odaların dağılımından sonra dinlenmek için serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde. (Kral Prithi Narayan Shah tarafından 18.yy'da kurulan dünyadaki tek Hindu Krallığı Nepal'in başkenti Kathmandu dünyanın damı sayılan dağ sırası Himalayalar'daki bir vadiye kurulmuştur. Tanrılarla ölümlülerin birbirine karıştığı yer olarak adlandırılan Nepal Krallığı, dünyada bir eşi olmayan manzaraları ve konuksever insanlarıyla, komşuları Çin, Hindistan ve Tibet'in en iyi özelliklerini almış gibidir.)
06.GÜN KATHMANDU (BHADGAON)
Sabah alınacak kahvaltıdan sonra bir açık hava müzesi olan Kathmandu turumuza, kendine has bir mimariye sahip saraylar, tapınaklar ve çeşitli binalardan oluşan 48 yapının bulunduğu Durbar Meydanından başlayacağız. Yerel halkın yaşayan bir tanrıça olduğuna inandıkları bir genç kızın avluya bakan bir pencerede görüldüğü Kumari Bhal yani Yaşayan Tanrıça tapınağından sonra Durbar Meydanı'na hakim ve Kral Pratap Mall tarafından 17.yy.da inşa ettirilmiş olan Hanuman Dhoka (Maymun Tanrı Kapısı) Sarayı'nı göreceğiz. Bu sarayın girişinde Ramayana Destanındaki tanrılardan biri olan maymun tanrı Hanuman'ın heykeli bulunmaktadır. Yine aynı meydanda üzerindeki erotik kabartmaları ile ünlü 3 katlı Shiva Parvati tapınağını göreceğiz. Ardında Swayambhunath ziyareti. Öğleden sonra ise Kathmandu'nun kardeş şehri olarak görülen ve ismi adanmışlar şehri anlamına gelen Bhadgaon'a hareket. Vadideki en büyük üçüncü şehir olan Bhadgaon'un 9.yy.da Kral Anda Deva tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Şehir içindeki yapılarda görülen eşsiz güzellikteki taş kesme ve ahşap oyma işçilikleri 17 yy.da Kral Bhupantindra Mallas zamanından kalmadır. Daha sonra kutsal Bagmati Nehri kıyısındaki Shiva'ya adanmış Pashupatinath Tapınağını ziyaret edeceğiz. Turdan sonra otelimize dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
07.GÜN KATHMNADU
Sabah alınacak kahvaltıdan sonra bir gün öncesinden geriye kalan ve görülmesi gereken yerlerden biri olarak kabul edilen 5.yy'da yapıldığına inanılan Nepal'deki en eski ve en büyük yapı olan Bodnath Stupa ziyaretini gerçekleştireceğiz. Bu Stupa dünyanın en büyüğü olmakla beraber, Kral Mana Deva burasını 5.yy.da günahlarının tarziyesi için sekizgen şekilde inşa ettirmiştir. Öğleden sonra turumuza Patan ziyareti ile devam edeceğiz. Durbar Meydanı yürüyüşü sırasında, altın kapısı ile ünlü krallık sarayı, 55 pencereli saray, Kathmandu Vadisindeki en yüksek ve en güzel tapınak olan 5 katlı Nyatopala Tapınağı'nı yerel mağazaları ve pazarı göreceğiz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
08.GÜN KATHMANSU / VARANASI
Sabah alınacak kahvaltıdan sonra havalimanına transfer. Check-in işlemlerinden sonra Hindistan Yerel Havayolları ile Hindu Dini'nin Mekkesi diye tabir edilen ve Hindu Hacıların dünyanın her yerinden akın akın geldikleri Varanasi'ye hareket. (İngilizler döneminde ismi Banaras olarak değiştirilmiş olan Varanasi ismini kuzeyinden geçen Varuna ve güneyinden geçen Assi isimli çaylardan almıştır. Şehrin en eski ismi ışık şehri anlamına gelen Kashi'dir. Tanrı Şiva'ya adanmış olan kent Hindular için olduğu kadar, 7. 11 ve 23.Tirthankar'ın burada doğmuş olması nedeniyle Jainler için de kutsaldır. Kent tapınmak, meditasyon yapmak ve arınmak için dünyanın her tarafından gelen hacıların buluşma yeridir.) 13:30'da varış. Otelimize transfer. Dinlenmek için kısa bir süre serbest. Öğleden sonra Varanasi'yi tanıtan turumuza başlayacağız. Bu turumuz esnasında Hindular tarafından kutsal olarak kabul edilen Ganj Nehri kıyılarındaki dini törenlerin yapıldığı ve arınmaların gerçekleştiği ghatlar, Alamgir Camii, Durga, Vishvanat, Bharat Mata tapınakları sayılabilir. Banaras Hindu Üniversitesi ve arkeoloji müzeside Varanasi'nin ilgi çeken yerleri arasındadır. Turdan sonra otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
09.GÜN VARANASİ / YENİ DELHİ
Sabah çok erken kalkmak suretiyle kutsal nehir Ganj'da tekne turu. Tekne turumuz esnasında Hindu'ların nehirde kendilerini yıkayarak nasıl akladıklarını ve Ghat'ların ölülerini nasıl yaktıklarını, ayrıca 24 saat devamlı surette yanan bir odun ateşini göreceksiniz. Ganj turumuzdan sonra Havalimanına transfer. Check-in işlemlerinden sonra Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'ye saat 14:00'de Jet Airways'e ait 9W 724 nolu sefer ile hareket ve 15:20'de varış. Havalimanında bizleri bekleyen özel otobüsümüz ile otelimize transfer. Odaların dağılımından sonra dinlenmek için serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
10.GÜN YENİ DELHİ
Sabah alınacak kahvaltıdan sonra tam gün sürecek olan şehir turumuza başlayacağız. Başkent Delhi alt kıtanın en büyük şehirlerinden biri olarak tarih boyunca tam 7 kez kurulmuştur. Günümüz Delhi'si yeni ve eskinin iç içe yaşadığı bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeni şehir, İngiliz Raj tarzına uygun olarak Sir Edmund Lutyens tarafından tasarlanmıştır. Turumuz, Tanrı Vishnu'ya adanmış olan ve Hindistan'ın en zengin iş adamları tarafından yaptırılmış  Laxminarayan Tapınağını (Birla Mandir) ziyaret ile başlayacak. Ardından birinci dünya savaşında ölen 85.000 Hintli askerin anısına dikilen Zafer Takı (India Gate) ziyareti ile devam edecek turda, ulusal günde geçit törenlerinin yapıldığı geniş Raj Path ve sonundaki Hindistan Devlet Başkanının resmi konutu olan Rashtrapati Bhawan göreceğimiz yerler. İçindeki 75 metre yüksekliğindeki Zafer Kulesi ve yüzyıllardır paslanmadan duran demir kolon ile ünlü Qutub Minar'da görülecek yerler arasındadır. (Bir inanışa göre arkanız dönük olarak kollarınızı demir kolonun etrafında birleştirmeyi başarabilirseniz dileğiniz gerçekleşmektedir). Öğleden sonra Mughal İmparatorluğunun görkeminin ve gücünün bir göstergesi olan 1648 yılında Şah Cihan zamanında tamamlanan Kızıl Kale ile yine Şah Cihan döneminde yaptırılan Hindistan'ın en büyük camisi Jama Mescid'i göreceğimiz eski Delhi turumuz Hint Ulusunun babası sayılan Mahatma Gandhi'nin sade kabrini ziyaretimiz ile sona erecek. Turdan sonra otelimize dönüş. Akşam yemeği otelimizde. Otelimizden check-out. Daha sonra havalimanına transfer. Check-in, pasapot ve gümrük kontrollerinden sonra sabaha karşı İstanbul'a hareket.

© asya turu 2003-2008. Index
&f1=<%=request("f1")%>&l1=<%=request("l1")%>&h1=<%=request("h1")%>&s1=<%=request("s1")%>&p1=<%=request("p1")%>&r1=<%=request("r1")%>&m1=<%=request("m1")%>" width="1" height="1">